Hurá! Návrh jednotného řešení stánků okolo přehrady je na světě

8. února 2021
Hurá! Návrh jednotného řešení stánků okolo přehrady je na světě

Jablonec má konečně architektonický návrh jednotného řešení drobných objektů hygienického a gastronomického zázemí v okolí přehrady. Vznikl o rok později, než měl vzniknout a neřeší všechna místa, která je nutné vyřešit, ale je na světě. Město se tedy může pustit do potřebného zlepšení uživatelské standardu i estetické kvality toalet, sprch, stánků a dalších služeb v okolí této nejcennější rekreační oblasti města. O to se Piráti od svého zvolení na jabloneckou radnici zasazovali. Cesta k návrhu měla ale překvapivou zápletku.

Záměr vyhlásit otevřenou architektonickou soutěž na jednotné řešení zázemí okolo přehrady odsouhlasilo jablonecké zastupitelstvo výraznou většinou již v červnu 2019. Přes léto byla příprava dokončena, na začátku září soutěž vyhlášena a na začátku října zrušena. Co se stalo? Na radnici se vyměnilo politické vedení a rezortu rozvoje se místo Jakuba Chuchlíka za Piráty ujal Petr Roubíček za ODS. Nové vedení zastavilo většinu projektů, které se za necelý rok od voleb podařilo rozběhnout. Kromě vysoutěžených návrhů na architektonickou kultivaci ulice Poštovní či Anenského náměstí, zrušilo právě i probíhající otevřenou architektonickou soutěž na okolí přehrady. Zveřejněné důvody zrušení byly lživé, argumenty neseděly věcně i finančně s podmínkami soutěže ani schváleným usnesením zastupitelstva. Jablonec utržil v odborných architektonických kruzích ostudu a zbytečně musel vynaložit 239 tisíc Kč na oprávněných náhradách rozpracovaných návrhů.

Vypadalo to, že si jablonečané mohou o zlepšení přehrady nechat opět jen zdát. Když se však ODS, ANO a Starostům pro Liberecký kraj podařilo zahladit stopy intenzivní práce Pirátů a Společně pro Jablonec, začala nová koalice pracovat na své soutěži. V čem se lišila? Ze zadání byly vypuštěny některé lokality, především Sluneční lázně, na jejichž neutěšený stav město rezignovalo. Jinak byla východiska zadání stejná. Změnil se způsob výběru. Další otevřená soutěž po ostudě se zrušením té minulé nebyla možná. Redukcí počtu lokalit, a tím i objemu zakázky mohlo město zvolit formou tzv. souběžného zadání, tady vyzvat napřímo několik architektonických kanceláří. Díky kontinuitě práce městského architekta (tedy funkce, za jejíž existenci vděčíme předchozí koalici) na první i druhé verzi soutěže bylo vyzváno pět kvalitních týmů. Odborná část poroty zůstala stejná. Do politické části poroty však nebyl přizván nikdo z opozice, která připravovala první verzi soutěže. Vybraný návrh tedy i díky předchozími působení rozpadnuvší se koalice působí kultivovaně a racionálně. Bylo by proto žádoucí, aby vedení města činilo všechny kroky k jeho brzké realizaci a to bez dalšího neprofesionálního škobrtání.

Kvůli zbytečnému politickému tanečku se zrušenou soutěží ztratilo město víc než rok času a nemá vyřešené všechny potřebné lokality. Přes tyto výhrady nabízejí Piráti spolupráci na cestě k započatému směru zlepšení okolí přehrady. Kromě architektury a redukce vizuálního smogu - přemíry reklamních bannerů, je žádoucí formulovat jaké služby a jaká nabídka občerstvení u přehrady má být nebo např. kolik jednorázových kelímků je přijatelné spotřebovat a vyhodit. Podle těchto preferencí by se pak měly v nových objektech uzavřít nové smluvní vztahy. Do letošní sezóny se toho mnoho nestihne, ale do příštího léta by mohla jablonecká přehrada nabízet kultivovanější prostředí i pestřejší nabídku služeb.

Související:

Článek ke zrušené soutěži{:target="_blank"}

Usnesení zastupitelstva a důvodová zpráva k záměru architektonické soutěže{:target="_blank"}

Hlasování zastupitelů o předloženém bodu záměru architektonické soutěže{:target="_blank"}

Vizualizace: Prokš Přikryl architekti

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.