Vážený pane náměstku Mánku,

26. října 2020
Vážený pane náměstku Mánku,

dne 22. října 2020 jste na Facebooku mj. uvedl, že zástupci Pirátů „nebyli ochotni se dnes účastnit ani na dálku“, citoval jste z omluvy jednoho ze zastupitelů pirátské strany a uvedl, že vám přijde za hranou nevyužití dálkového přístupu. Řeč je o zastupitelstvu konaném ten samý den. Jako předseda zastupitelského klubu České pirátské strany v Jablonci nad Nisou tímto reaguji na vaše připomínky.

Zastupitelstvo města bylo svoláno na den 22. října 2020. K tomuto dni platila (a jsou stále účinná) velmi přísná omezení týkající se pohybu a pobytu osob. Osobní účast považuji za velmi rizikovou mj. proto, že cílem opatření je minimalizovat riziko přenosu, a hlavně se vyhnout kolapsu nemocniční péče. Pro nezasvěcené dodávám, že se jedná o schůzi přibližně 40 osob v jedné, vzhledem k venkovním teplotám, obtížně větratelné místnosti. Důrazně jsem členům našeho klubu doporučil, aby se prezenční formou neúčastnili. Opakuji, ke čtvrtku 22. října 2020 je zakázáno scházet se více než dvěma lidem mimo rodinných příslušníků. Další z mnoha výjimek pro zastupitelstva jsou z mého pohledu pouze ilustrací chaosu, nikoliv systému, jak šíření choroby zpomalit.

Vámi zmíněná konferenční forma přes internetové připojení má několik úskalí. Kvalita se odvíjí od použité softwarové technologie, kapacity připojení (download, upload), počtu účastníků i zkušenosti moderátora a debatujících s touto formou schůze. Z mých osobních zkušeností z „městských“ konferencí s dálkovým připojením mohu osvědčit, že plnohodnotná debata vypadá jinak. Nemusí se nutně jednat o zlou vůli moderátora, dosáhnout souladu výše zmíněných předpokladů není jednoduché. Zcela objektivní podmínka je ovšem ta, že na přípravu musíte mít čas a na samotnou schůzi klid bez jakéhokoliv vyrušování. Jedině tak můžete hlasovat v souladu se svým svědomím, a následně svá rozhodnutí voliči vysvětlit. Vaše účast nemůže být formální.

Prožíváme extrémně náročné týdny a ani moderní technologie nejsou zárukou plnohodnotné práce. Zmíněný čas a prostor pro soustředěnou činnost prostě každému umožněn není. Je nepodstatné, zda se staráte o nemocné virovým onemocněním, ošetřujete členy rodiny mnohdy předškolního či raně školního věku, vedete domácí výuku anebo se pokoušíte respektovat smysl vládních nařízení. To jsou totiž v kostce důvody, kvůli kterým se zastupitelé našeho klubu schůze výjimečně nezúčastnili.

Vaši omluvu nežádám. S naprostou absencí porozumění, kterou jste předvedl, by se jednalo o prázdné fráze bez upřímně míněného sdělení. Neztrácejme proto čas, poprosím vás o zodpovězení jediné otázky:

Prosím o doplnění informace „za hranou“ čeho považujete neúčast na zastupitelstvu u lidí, kteří ošetřují nemocné anebo se starají o členy rodiny v době virové pandemie?

Odpověď prosím zašlete všem členům zastupitelskému klubu České pirátské strany v Jablonci nad Nisou.

Vladimír Opatrný - předseda zastupitelského klubu České pirátské strany v Jablonci nad Nisou

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.