Ve vedení města i v opozici jsme si ověřili, jak důležitá je pro správu města představivost a odvaha. Aktuální výzvy spojené s rostoucími cenami energií, nedostatkem bytů nebo změnou klimatu nepůjde řešit jen setrvačným volnoběhem. Lidé na naší kandidátce si umí představit lepší Jablonec, mají odvahu dělat důležitá rozhodnutí a jsou připraveni město modernizovat i kultivovat tak, aby se v něm lidem dobře žilo.

Před čtyřmi lety jsme vstoupili do komunální politiky jako jeden z nejsilnějších jabloneckých politických subjektů. Domnívám se, že jsme si náš volební výsledek odpracovali pečlivě připraveným programem, který se dívá dál, než je horizont jednoho volebního období. Program jsme sepsaly do knihy Lepší Jablonec a všechny naše priority také dostali do programového prohlášení. Koalici jsme uzavřeli se stranami, které nejely ve vyjetých kolejích místní politiky a umožňovaly dívat se na věci nově. Práce na nových věcech se dařila. Výčet výsledků naší práce nabízíme i v těchto novinách. Doběhly nás bohužel kostlivci z radničních skříní. Primátor naší koalice, Milan Kroupa měl velmi těžko pochopitelný obchodní vztah s městem za jeho bývalého vedení. Příběh tohoto klientelistického obchodního vztahu bez smluv, výběrových řízení, jasných podmínek a s bezpečnostními riziky na straně města a skandálního střetu zájmů na straně Milana Kroupy, potažmo celého hnutí ANO, které za ním stálo, jsme mnohokrát popsali a je k dohledání i v celostátních médiích. Nemohli jsme hlasovat pro něco, co bychom před sebou ani před nikým jiným neobhájili. Věděli jsme, že se v zastupitelstvu najde dost lidí, kteří problém rádi zametou pod koberec, protože za něj byli sami zodpovědní. Stalo se a město od té doby vede někdo jiný. Pro témata, která jsme do jablonecké politiky přinesly je to škoda. Přestože nová koalice přislíbila téměř identický program, zůstal jen na papíře.

Co s tím? Jdeme se o Lepší Jablonec pokusit znovu. Co nás čeká? Nelehké období. Energetická krize se nevyřeší lusknutím prstu. I na komunální úrovni budeme dohánět, co bylo dříve zanedbáno a aktuální situace jen odhalila. Musíme zrychlit úsporná opatření, ale také vytvářet vlastní síť alternativních zdrojů energie. Střechy městských budov, např. sportovní haly nebo bazénu musíme využít pro solární elektrárny, prověřujeme také výstavbu bioplynky. Energetika se promítá i do dalších oblastí jako je využití odpadů či vlastní dopravní společnost fungující na bázi nízkoemisních dopravních prostředků. V čem všem může být Jablonec lepší? Je toho hodně. Z našeho programu bych zdůraznil tři priority:

koncepční bytová politika

Město musí obnovovat a budovat vlastní bytový fond, musí vědět kolik a jakých bytů potřebuje a musí vědět komu a jakým způsobem je poskytnout. Správně složený bytový fond umožní nejen pomáhat potřebným, ale zároveň může přilákat lidi žádoucích profesí a řešit tak třeba nedostatečný počet obvodních lékařů nebo zubařů v Jablonci.
V době působení ve vedení města jsme začali opravovat nevyužívané městské byty a založili základy bytové koncepce. Pro dobré fungování města je důležité na tuto práci navázat.

digitalizaci úřadu i správy

Technologie dnes běžně umožňují řešit věci bez nutnosti vzít si půl dne volno a „vyrazit na úřady“. S přehledným portálem občana je možné vše „oběhnout“ z pohodlí domova v daleko kratším čase. I pro spolupráci úředníků, plánování a správu města je vhodné využívat moderní nástroje, které významně šetří čas a zásadně redukují možnost lidských chyb.
Způsob zavádění nové odpadové vyhlášky, kdy musel každý poplatník osobně na úřadu vyplnit papírové formuláře, se už nemůže opakovat. Šetřeme čas občanů i úředníků a vyřešme to příště pohodlně elektronicky z domova nebo z mobilního telefonu.

udržitelný přístup k rozvoji

Rozvoj města se musí soustředit na dobrou péči, hospodárné využívání území a posilování silných stránek Jablonce. Atraktivní okolní krajina by měla prostupovat městem v podobě parkových ploch kolem přirozených přírodních koridorů jako je Nisa, nebo alespoň v podobě stromořadí, které pomáhají zlepšovat mikroklima. Investice do kvalitní architektury budov i veřejných prostranství má dlouhodobou hodnotu a návratnost v podobě lepšího fungování místa a vztahu obyvatel k němu.
Rozkopané město, nepříjemnosti s objízdnými trasami a veřejné finance vynaložené na tyto stavební práce měly být využity pro celkové zlepšení území na dlouhé roky dopředu. V době našeho vedení města jsme k tomu vysoutěžili renomované architekty. Nové vedení návrhy zahodilo a výkopy znovu zakrylo jen asfaltem. Pojďme konečně dělat i v Jablonci věci pořádně.

Přesto, že mě v Jablonci řada věcí trápí, záleží mi na něm a snažím se ho zlepšovat jak v rámci podnikáním v LaKavárně, tak svou aktivitou v zastupitelstvu města. Společně s mými kolegy a kolegyněmi na kandidátce si umíme představit lepší Jablonec. Váš hlas nám dá možnost tuto představu realizovat.