Prodat či neprodat

11. ledna 2022
Prodat či neprodat

Na červnovém zastupitelstvu byly do programu jednání zahrnuty dva po sobě jdoucí body. Bod 27 nazvaný „přeřazování objektů“ se v obecné rovině zabýval cca 15 nemovitostmi v majetku města, zda mají být nově zařazeny do kolonky „určené k prodeji“. V přílohách byly tyto zdevastované objekty prezentovány ve formě fotografií. O to víc byl tento bod v rozporu s bodem předcházejícím, který v rámci střednědobého rozpočtového výhledu pojednával o „excelentním“ vyrovnaném rozpočtovém hospodaření s ratingem A+A+ . Kde se asi stala chyba? Město sice nemá dluh finanční, ale má ho skrytý v „péči“ o majetek. Jinak si smutný stav těchto skvostných velikánů nedokáži vysvětlit.

Daleko víc mě ovšem zarazila ledabylost, s jakou byl bod týkající se nemovitostí zařazen do programu. Jen rozhodnutí ve stylu „prodej a uvidíme, co z toho bude“ nebo „neprodej a spadni“. Žádné odůvodnění nebo ekonomická analýza deklarující, že opravy se nevyplatí. Pouze se v rozpravě suše konstatuje stále dokola omílaný argument, že město na opravy nemá peníze. Zvláštní, má rating, ale nemá peníze.

Osobně se nebráním prodeji do rukou soukromých investorů, ačkoliv tu máme spoustu příkladů z praxe, kdy se to městu úplně nevyplatilo, zejména po sociální stránce. Dokonce si dokáži představit i slevu z kupní ceny oproti splnění jasně stanovených podmínek. Trend okolních měst je neúprosný. Řeší se urbanistické koncepce, usiluje se o zatraktivnění lokalit. Přidaná hodnota není v penězích, ale v tvorbě uživatelsky příjemného prostředí pro současné či potenciální občany města. Prioritou je vyřešit návaznosti na okolí, dopravu, parkování, propojenost a prostupnost, relaxační zóny, sociopatologické jevy. To může učinit i soukromý investor v rámci rozumné dohody s městem obsahující podmíněné a kvalitní řešení. Ale město musí vědět, co chce.

Že to město neví, dosvědčují i nedávno schvalovaná nová pravidla prodeje pozemků pro výstavbu. Určitým posunem je lepší propagace pozemků k prodeji prostřednictvím e-reality a předložení studie ze strany developera jako podmínka pro účast v soutěži o pozemek. Kdo ovšem studii vyhodnotí? Parta právníků a realitních makléřů sedících ve výboru? Silně postrádám opatření vůči spekulantům např. ve formě časového zastropování stavby, vidím nulovou snahu vyjít vstříc stavebníkům formou zajištění sítí či stavebního povolení k prodávaným pozemkům, chybí mi snaha tvořit kvalitní urbanismus při vyjednávání s developery. Ano, zavedeme aukce, nejvyšší bere. Ovšem dobrých míst k bydlení zrovna moc nepřibývá, na rozdíl od sociálně vyloučených lokalit, zejména v centru města.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.