Parkování na sídlištích i stromy v ulicích

19. září 2022
Parkování na sídlištích i stromy v ulicích

Nezbytné doplnění parkovacích míst v hustě obydlených rezidenčních částech města, především na sídlištích, nemusí být v rozporu se zájmem o zachování příjemného prostředí plného stromů. Důležitou podmínkou je však celkové urbanisticko-krajinářsko-architektonické koncepční řešení.

Panelová sídliště byla navrhována jako jeden celek podle dobových požadavků. Ve svém řešení tak nesou výhody koncepčního řešení (prostor pro dětská hřiště, dostatek zelených ploch apod.) i nevýhody v podobě obtížné reakce na měnící se potřeby (nárůst automobilové dopravy, změny způsobu nakupování apod.). Aby bylo možné všechny současné požadavky obyvatel i správy území koordinovat, zpracovávají si zodpovědná města studie revitalizace sídlišť a z pravidelně vypisovaných dotačních programů tyto úpravy v etapách realizují.

V Jablonci byla koncepční studie revitalizace zpracována na sídliště Šumava, ale čas, který uběhl od začátku přípravy je pro obyvatele těžko akceptovatelný. Jako architekt jsem se za tu dubu podílel na studiích revitalizací v Mnichově Hradišti, kde je již větší část realizována nebo v Liberci, kde se jedna z nich realizuje nyní. Na Šumavě se na zlepšení stále čeká. V Jablonci jsou však i další sídliště, která trápí podobné problémy. Není možné, aby obyvatelé Mšena nebo sídliště Janovská a dalších čekali, až bude jedno sídliště celé dokončené. Tento přístup vede k ad hoc akcím, kdy se v rychlé snaze vyhovět zoufalé potřebě obyvatel nahodile řeší doplnění parkovacích míst bez zohlednění širších vztahů a jiných témat. Řešením jedné potřeby se může likvidovat hodnota území, případně se při obdobné investici nevyřeší všechna potřebná témata, jakými jsou např.: pobytové kvality místa, bezpečné pěší vazby, pozice sběrných míst odpadů, a především práce se stromy a další vegetací.

Stromy a zelené plochy obecně nejsou v protikladu k potřebným parkovacím místům. Zpevněné plochy ulic, náměstí či právě parkovišť jsou bez stromů tepelnými ostrovy, které mají výrazně negativní vliv na kvalitu bydlení a pobývaní v jejich okolí. Strom na nich slouží jako velmi výkonná klimatizace. Nenechme proto naše prostředí porcovat nahodilými technokratickými zásahy, ale řešme ho koncepčně se všemi souvislostmi.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.