Nevhodné názory

24. února 2021
Nevhodné názory

Zástupci ODS, SLK a ANO rozhodli o zastavení výstavby terminálu MHD v Jablonci nad Nisou. Výrok je kurioznější o to více, že ti, kteří odhlasovali ukončení, byli původci a tvůrci tohoto projektu. Koncepce hromadné dopravy v Libereckém kraji tak dostala vážný úder, desítky miliónů investovaných do přípravy projektu nedávají nyní smysl, stejně tak jako energie vložená do získání stamilionových dotací.

Jablonecký zastupitel Jakub Macek napsal o dopadech tohoto kroku příspěvek{:target="_blank"}. Text do rubriky Názory zastupitelů odeslal v řádném termínu do redakce Jabloneckého měsíčníku. Členové rady města Jablonce nad Nisou, Petr Vobořil (SLK), David Mánek (ANO, náměstek primátora pro oblast humanitní), Milan Kouřil (ANO, náměstek primátora pro ekonomiku), Petr Roubíček (ODS, náměstek primátora pro rozvoj města) za neuvěřitelných okolností rozhodli o tom, že článek nevyjde. A to do doby, dokud nebude přepracován! Pro pochopení této orwellovské zápletky to lze shrnout i takto: názor zastupitele zaslaný do radničního časopisu nebude otištěn v rubrice Názory zastupitelů, jelikož obsahem nevyhovuje náměstkům a členům rady města Jablonec nad Nisou.

Redakční rada složená mj. z těchto pánů přitom článek 10. února vzala na vědomí a nikdo nerozporoval zveřejnění. 19. února, několik hodin před odesláním celého čísla do tisku, byl příspěvek panem Vobořilem označen za neakceptovatelný a dále bylo panu Mackovi doporučeno, aby si pro svůj názor zastupitele našel „jiný typ média“. Většina redakční rady (zmínění radní a Pavel Žur) se dále shodla na podmínce (!) uveřejnění: a tedy že nebude otištěn „pokud nebude autorem upraven“. Pro zveřejnění původní verze byli pouze dva členové redakční rady – Petr Klápště a Vladimír Opatrný.

Jedná se o selhání a aroganci pana Vobořila a všech náměstků jabloneckého primátora. Je to jejich vizitka. Měli 9 dnů na vypracování textu, kterým by se s argumenty Jakuba Macka vypořádali důvěryhodným způsobem. Ten by byl otištěn ve stejném čísle. Namísto toho se shodli na tom, že zabrání publikování příspěvku. Je to trapné a nedůstojné, ale dobře to ilustruje smýšlení radních a náměstků. Až z úst těchto politiků uslyšíte slova demokracie anebo politická kultura, nezůstávejte na pochybách, o čem přesně hovoří. Nazývá se to cenzura a zákazy.

Odkazy:

Zápis z usnesení rady města{:target="_blank"}

Tramvaj do centra ani terminál nebudou. Vaše ODS, ANO a SLK{:target="_blank"}

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.