Sport pro chlapy - Tribuna na modro

5. listopadu 2019
Sport pro chlapy - Tribuna na modro

Ošlehaní političtí veteráni vědí, že ta nepopulární rozhodnutí se musí dělat co nejdříve po zvolení. Inu proto, aby se za 4 roky do voleb zapomnělo. ODS v Jablonci rok ztratila, šlape tedy „do plnejch“ hned od začátku. První 2 miliony pro koaliční ANO ihned na říjnovém zastupitelstvu. Příslib další vrcholové prémie na prosincovém zastupitelstvu – další dva míče pro borce v dresu ANO. Nezapomnělo se na klub ODS? Nerozráží modrá elita na čele pelotonu vítr pro jiné? Ale kdepak, posvištíme z kopečka.

Rozhodnutí rady města ze 17. října 2019 nám taktiku modrých nepatrně odkrývá. Pod nezajímavým termínem „uzavření těchto smluv o právu k provedení stavby“ … „ke stavbě tribuny a zázemí baseballového hřiště“ se ukrývá první prémie pro vedoucí tým. Dle hrubého odhadu se jedná o bonus 5 milionů z městské kasy. Pro klub Petra Roubíčka, toho času měsíc (!) náměstka pro rozvoj. Dobré zázemí jistě výkonům prospěje, ale rychlou osvěžovačkou zjistíme, že trať vede i přes jiná sportoviště. Odkloníme tedy trasu závodu a na místo pěkných panoramat nových tribun pojedeme i okolo jiných areálů. Nebude to tak veselé, ale budeme rychlí, slibujeme.

Dle tvrzení tehdejšího primátora Milana Kroupy ze srpna 2019 (se kterým se ztotožňujeme), jsou leckterá jablonecká sportoviště dramaticky podfinacována a potřebují investice v řádu desítek milionů korun. Citujeme z otevřeného dopisu jabloneckého primátora ze srpna 2019:

„lední stadion cca 17-20 mil, bazén úprava vody cca 20 mil., retoping atletických oválů cca 12-15 mil., výměna zavlažování atletický stadion... n mil., výměna výhřevu fotbalový stadion včetně závlahy 19 mil. + n, potřebujeme upravit saunu, abychom ji vůbec zkolaudovali do stavu, ve kterém ji nelegálně provozujeme, nemáme skate park, a další a jiné.“

Necháme chvilku koaliční kluby plánovat strategii na získání dalších prémií. Cesta je dlouhá a první rok tradiční šampióni strávili hledáním nových domestiků. Co na to divák, na konci čtyřletého závodu nazývaný volič? Z jeho pohledu to již tak zajímavé není. Má pocit, že klubové finance by se měly dělit dle volebních programů a potřeb území, kudy vede trať. Je to naivka, nerozumí potřebám borců z pelotonu. Své nemístné představy může korigovat při procházkách okolo zavřených či chátrajících sportovišť a dumat dle jakého klíče se přidělují peníze na sport v Jablonci. Hlas ve volbách pak může přidělit stranám, které si nemyslí, že náměstek primátora může měsíc po jmenování do funkce přihrát svému klubu 5 milionu korun. Jednak proto, že je to nesportovní, za druhé to svědčí o aroganci koalice ODS, ANO a Starostů a za třetí proto, že je to velmi, velmi trapné.

Místní sdružení České pirátské strany a zastupitelský klub v Jablonci nad Nisou

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.