Piráti odmítají politikaření při jmenování ředitelů

18. července 2018
Piráti odmítají politikaření při jmenování ředitelů

Jablonecká Střední uměleckoprůmyslová škola a Vyšší odborná škola (SUPŠ VOŠ) se ocitla v nejistotě. Důvodem je netransparentní postup náměstka hejtmana Libereckého kraje Petra Tulpy (Starostové Jablonec). Přesto, že současná ředitelka suverénně vyhrála výběrové řízení, rada kraje ji odmítla jmenovat.

Místo jmenování dosavadní ředitelky školy Martiny Picko Baumannové, kterou doporučila výběrová komise, vyhlásilo vedení kraje nové výběrové řízení. Důvody tohoto postupu nebyly uspokojivě vysvětleny. V zápise z jednání rady Libereckého kraje je uvedeno pouze vyjádření náměstka pro školství Petra Tulpy, který nekonkrétně poukazuje na údajnou nespolupráci s Magistrátem města Jablonec nad Nisou a uměleckou scénou, což opírá o vyjádření protikandidáta dosavadní ředitelky.

„Pan náměstek Tulpa tímto netransparentním způsobem vzbuzuje zbytečná podezření ze skrytých zájmů. U vzdělávací instituce je tento postup neakceptovatelný,“

-- uvedl lídr jabloneckých pirátů Jan Polák. Odkazuje tím na dva z hlavních pilířů pirátské agendy, kterými jsou transparentnost veřejné správy a kvalitní školství.

„Výsledkem výběrového řízení, které bylo vypsáno v lednu 2018 a v březnu mělo jednoznačného vítěze, je v létě téhož roku chaos. Nežádoucím důsledkem je negativní dopad na atmosféru jak mezi učiteli tak mezi žáky,“

-- doplňuje také další z jabloneckých pirátů, právník a podnikatel Jaroslav Šída.

Zpochybnění předem jasně definovaných pravidel, na základě kterých výběr proběhl, není obhajitelným důvodem k opakovanému řízení. Po právu to vzbuzuje nedůvěru a vzniká prostor pro spekulace. Piráti budou usilovat o to, aby jmenování do vedoucích pozic veřejných organizací byla prováděna efektivně - to znamená na základě jasně daných, především odborných kriterií. Politické vměšování do konkurzních řízení je pro Piráty nepřijatelné a proto budou i nadále sledovat postup při druhém konkurzním řízení na ředitele SUPŠ VOŠ Jablonec nad Nisou.

“Bude nás zajímat především to, v čem se změní kritéria pro výběr a proč je pan Tulpa neměnil včas, před uskutečněným výběrovým řízením. Zvlášť když je zástupcem zadavatele tohoto řízení - radním pro školství Libereckého kraje. Vzbuzuje to dojem nekompetence pana Tulpy samotného.”

-- říká Polák.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.