Autobusy v Jablonci jezdí. A co dál?

4. dubna 2019
Autobusy v Jablonci jezdí. A co dál?

Na sklonku ledna letošního roku vyvrcholila napjatá situace kolem veřejné dopravy. Ve hře byla i hrozba, že autobusy k 26. lednu nevyjedou. Díky intenzivním jednáním se podařilo veřejnou dopravu zajistit a získat potřebný čas na přípravu budoucí koncepce.

Autobusovou dopravu jablonecku posledních deset let zajišťoval Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce (DPMLJ), pro který jezdila všechny linky společnost BusLine a.s.

“Koalice přebírala dopravní problematiku v ne zcela přehledné situaci. Velmi jednostranně nastavená smlouva měla vypršet během několika málo měsíců a nebylo jasné, zda bude DPMLJ schopen dopravu v následujícím období zajistit,” říká pirátský zastupitel Jaroslav Šída.

Obavy se ukázaly jako oprávněné, protože DPMLJ v lednu letošního roku nabídlo jen výrazně redukované zajištění spojů. To by znamenalo kolaps veřejné autobusové dopravy na jablonecku a nabídka proto nemohla být akceptována. Firma BusLine a.s., která pro DPMLJ do této doby jezdila veškeré spoje, měla jako jediná k dispozici nejen potřebný počet autobusů a řidičů, ale také veškeré zázemí depa, včetně plničky CNG. Jedinou možností k zachování plného provozu veřejné dopravy byla proto přímá dohoda s firmou BusLine a.s. Ta je uzavřena v zákonném režimu na dva roky, které jsou zároveň potřeba k přípravě koncepce pro následující období.

"Ať už bude Jablonec do budoucna směřovat k zajištění autobusové dopravy vlastními silami nebo bude dopravce soutěžit výběrovým řízením, musí k tomu disponovat potřebným zázemím,” upozorňuje Šída.

První kroky již byly zahájeny a v rámci odbobru územního rozvoje již byla započato s koncepcí potřebné infrastruktury.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

Nemocnice zůstane pod kontrolou města!

O budoucnosti nemocnice se vede několik měsíců – politická i veřejná – diskuse, ostatně téma její transformace na akciovou společnost není žádnou novinkou. Piráti do voleb a do radniční koalice vstoupili s jasným postojem. Nemocnice je pro občany klíčovou veřejnou službou a jako takovou ji město zachová. Nemocnice zůstane pod kontrolou města, k její privatizaci není důvod.

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

Sbíráme a analyzujeme data k odpadům

V odpadovém hospodaření města nedávno došlo k zásadním změnám (nová odpadová vyhláška + implementace door to door). Při našem příchodu na radnici (s vizí digitalizace a lepší analytické práce s daty) nás tedy zajímalo, jaký dopad tato opatření přinesla do bilance třídění či produkce odpadů. Z prvních poznatků na nás vykoukla 2 velká překvapení.

Provozování předzahrádek před radnicí

Provozování předzahrádek před radnicí

Narovnali jsme podmínky pro provozování předzahrádek v prostoru před radnicí. Dosavadní stav platby poplatku za provoz předzahrádek na Mírovém náměstí byl dlouhodobě neudržitelný. Provozovatelé zaměřující se více na „pivní“ či „gastro“ klientelu odváděly městu posledních několik let za provoz v režimu nájmu paradoxně výrazně méně (tisíce Kč,-/rok) něž o několik metrů dál stojící provoz „kavárenský“ provozující předzahrádku v režimu záboru veřejného prostranství (desetitisíce kč,-/rok). Předzahrádky v různých režimech přitom měli zcela opačný potenciál ve výdělku i v kultivaci veřejného prostoru.